TUS’a Nasıl Hazırlanmalı?

TUS’a Nasıl Hazırlanmalı?

Öğrenme üzerinde etkili olan unsurlar birbiri ile ilişkilidir. Anlama düzeyi, okuma hızı, hafıza gücü, konsantrasyon ve not tutma alışkanlığı gibi unsurlar karşılıklı olarak etkileşim halindedir.

TUS’a Nasıl Hazırlanmalı?

Öğrenme üzerinde etkili olan unsurlar birbiri ile ilişkilidir. Anlama düzeyi, okuma hızı, hafıza gücü, konsantrasyon ve not tutma alışkanlığı gibi unsurlar karşılıklı olarak etkileşim halindedir.

Tus sınavına nasıl hazırlanmalıyız

Ayrıca bireysel olarak farklılık gösterirler. Bu anlamda günlük çalışma süresi ve yapılacak olan tekrar sayısı kişiden kişiye değişmektedir. Şu da bir gerçektir ki isteksiz ve plansız bir şekilde 4-5 saat ders çalışmak yerine, tam konsantre ve sistemli bir şekilde kısa süreli çalışmak çok daha etkilidir. Bu nedenle Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) çalışma sürecinde düzenli ve sistemli çalışmak oldukça önemlidir. Bunun için sınava Tusworld ile hazırlanabilir, alanında uzman tıp doktorlarından kaliteli bir eğitim alabilirsiniz.

Kendinizi Hedeflediğiniz Uzmanlık Dalında Hayal Edin!

TUS’a hazırlık sürecinde canınızın ders çalışmak istemediği zamanlar olacaktır. Ancak böyle durumlarda ders çalışma isteğinizin gelmesini beklemeyin ve kendinizi düşündüğünüz uzmanlık dalında hayal edin. Böylece motive olarak ders çalışmak konusunda istekli hale geldiğinizi fark edeceksiniz.

Bunların yanında Tıpta Uzmanlık Sınavı hazırlık sürecinde tekrarlar oldukça önemlidir. Ancak ders notlarınıza çalışırken kolay bir şekilde tekrar yapabilmeniz için hangi konunun nerede olduğunu iyi bilmelisiniz. Bunun için kendinize göre bir indeks hazırlayabilir, tekrarlar zamanında zaman kazanabilirsiniz. Ayrıca bazı derslerde bilgilerin ortak vurgulandığını fark edebilirsiniz. Yani aynı konu bir alanda detaylı diğer bir alanda ise daha yüzeysel ele alınmış olabilir. Bu durumda ortak bilgileri her iki ders notundan çalışarak bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Disiplinli Davranın!

Tıpta Uzmanlık Sınavı için hazırlık yaptığınız süreç dâhilinde her şey planladığınız gibi gitmeyebilir. Özellikle tekrar edemediğiniz ya da anlayamadığınız için ümitsizliğe kapıldığınız zamanlar olabilir. Ancak unutmayın ki amacınıza ulaşmanız için motivasyonunuzu kaybetmemeniz büyük önem taşır. Bu nedenle motivasyonunuzu kaybetmeden disiplinli bir şekilde çalışmaya devam etmelisiniz. Özellikle gün içerisinde herhangi bir nedenle birkaç saat çalışamadıysanız ertesi gün bunu telafi edebilirsiniz. Bu sayede disiplini de sağlamış olursunuz.

Tüm bunların yanında ders çalışırken dikkatinizi dağıtacak unsurlardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bu anlamda çalıştığınız odada duvara dönük çalışmak daha kolay odaklanmanızı sağlayacaktır. Son olarak kaydettiğiniz ilerlemeyi görmeniz de TUS’ta başarıyı getirecek etkenlerdendir. Bunun için Tusworld tarafından sunulan ve profesyonel eğitimciler tarafından hazırlanan TUS deneme sınavlarını çözebilir, eksiklerinizi değerlendirerek hedefinize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir