TUS Soruları ve Soru Dağılımları

TUS Soruları ve Soru Dağılımları

TUS Soruları ve Soru Dağılımları

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), tıp fakültesinden mezun olan hekimlerin uzmanlık eğitimi alabilmeleri içim girdikleri zorlu bir sınavdır.

tus soruları ve dağılımları

ÖSYM tarafından yılda iki kez yapılan bu sınav, iki basamaktan oluşmaktadır. Bunlardan ilki yabancı dil sınavı diğer ise bilim sınavıdır. Adayların bilim sınavına girebilmeleri için öncelikle yabancı dil sınavından başarılı olmaları şarttır. Bilim sınavına girmeye hak kazanan ve sınavdan başarılı olanlar ise yapacakları tercihlere göre uzmanlık eğitimine kabul edilmektedir. TUa zorlu bir sınavdır ve hakkında bilinmesi gereken birçok ayrıntı bulunmaktadır. Peki, TUS soruları en çok hangi alanlardan soruluyor? İşte Tıpta Uzmanlık Sınavı soruları ile ilgili bilinmesi gerekenler…

TUS Soruları Hangi Alanlardan Soruluyor?

TUS soruları sabit bir dağılıma sahip değildir. İki bölümden oluşan sınav sırasında her bölümde histoloji, embriyoloji, fizyoloji ve anatomi alanlarından soru çıkmaktadır. Ayrıca bazı soruların sınavdaki yüzdelik dilimi diğerlerine göre daha yüksektir. Bazı alanlardan ise daha az soru gelmektedir. Tıpta Uzmanlık Sınavı dâhilinde Temel Tıp Bilimleri ve Klinik Tıp Bilimleri testleri birbirinden içerik olarak farklılık gösterir. Ancak her iki test de süre ve soru sayısı bakımından birbirine eşittir. Her oturumda 120 soru olmak üzere adaylara 240 soru sorulur. TUS soruları için belirlenen süre ise her oturum için 150 dakikadır.

Tıpta Uzmanlık Sınavı soru dağılımları Klinik Tıp Bilimleri testinde 4, Temel Tıp Bilimleri testinde ise 7 alana göre yapılır. Bu testlerde bazı alanlardan daha fazla soru sorulurken bazı alanlardan ise daha az soru gelmektedir. Peki, TUS’ta en fazla ve en az soru gelen alanlar hangileridir?

Tıpta Uzmanlık Sınavında En Çok Soru Hangi Alanlardan Geliyor?

Temel Tıp Bilimleri testindeki soru dağılımına bakıldığında sınavda en çok sorunun Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Farmokoloji ve Tıbbi Patoloji alanlarından çıktığı görülmektedir. Temel Tıp Bilimleri testinde en soru ise Embriyoloji ve Histoloji alanlarından sorulmaktadır.

Klinik Tıp Bilimleri testindeki TUS soruları incelendiğinde ise en çok sorunun Dâhiliye Grubu alanından sorulduğu görülmektedir. Testte en az soru ise Kadın Hastalıkları ve Doğum alanlarından çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir