Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) Nedir?

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) Nedir?

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) Nedir?

Tıp fakültesinde eğitim gören öğrencilerin merak ettikleri konuların başında Tıpta Uzmanlık Sınavı gelmektedir.

Tıpta uzmanlık sınavı

Ancak TUS sadece tıp öğrencilerini değil, aynı zamanda mesleğini icra eden hekimleri de ilgilendiren bir konudur. Tüm tıp dünyasını yakından ilgilendiren bu sınava her yıl 10 ile 13 bin arasında aday katılmaktadır. Yılda iki kez gerçekleştirilen Tıpta Uzmanlık Sınavı, ihtisas alanlarında uzman doktor yetiştirme amacı ile yapılmaktadır. Peki, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) nedir? Sınavın kapsamı nedir?

Tıpta Uzmanlık Sınavı Nedir?

TUS yani Tıpta Uzmanlık Sınavı, başta hekimler olmak üzere tıp fakültesinden mezun olan kişiler ile veteriner ve kimyager gibi meslek gruplarını kapsamaktadır. TUS sonuçları sonrasında uzmanlık eğitimi almaya hak kazanan ve eğitimini tamamlayan hekimler, uzman doktor unvanı ile mesleklerini devam ettirirler.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen bu sınav, her yıl iki kez gerçekleştirilmektedir. Bunların yanında adaylar Ankara, İstanbul ve İzmir gibi illerde sınava girebilmektedir. İlk kez 1987 senesinde uygulanmaya başlanan Tıpta Uzmanlık Sınavı, zaman içerisinde oldukça zorlu bir sınav haline gelmiştir. Bu nedenle de disiplinli bir çalışma gerektirmektedir.

TUS Kapsamı Nasıldır?

TUS, bir yeterlilik sınavıdır. Bu nedenle de adayların uzmanlık eğitimi alabilmeleri için bu sınav ile yeterli olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Sınava giren adaylar, aldıkları puanlara göre sıralanır ve sadece belirlenen kontenjan kadar aday uzmanlık eğitimine kabul edilebilmektedir. Bu zorlu sınav sırasında adayların tıp alanında kavram, ilke ve yöntemleri uygun durumlarda kullanma ve uygulama yetileri yoklanmaktadır.

Sınav iki basamaktan oluşmaktadır. Bu basamaklardan ilki Yabancı Dil Sınavı diğeri ise Bilim Sınavıdır. Ancak adayların Bilim Sınavına girebilmeleri için öncelikli olarak dil yeterliliklerini kanıtlamaları yani yabancı dil sınavından başarılı olmaları gerekmektedir. Bu sınavdan başarılı olan adaylar, Bilim Sınavına girebilmektedir.

Bilim Sınavı, Temel Tıp Bilimleri ve Klinik Tıp Bilimleri testlerinden meydana gelmektedir. Her iki test de soru sayısı bakımından birbirine eşittir. Her oturum için adayların cevaplaması gereken soru sayısı 120’dir. Toplamda 240 soru cevaplamaları gereken adaylara verilen süre ise her oturum için 150 dakikadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir