Kalite Ne Zaman Önemlidir? – Dr. Ahmet ALTUN

Kalite Ne Zaman Önemlidir? – Dr. Ahmet ALTUN

dr ahmet altun köşe yazıları

doktor ahmet altun köşe yazıları

KALİTE NE ZAMAN ÖNEMLİDİR?

Türk Dil Kurumuna göre kalite ‘bir ürünün bilinen en iyi özellikleri bünyesinde taşıması durumu’dur. Hiç kuşkusuz herkes her zaman en iyi özelliğe sahip (kaliteli) olana ulaşmak ister.

Ancak çoğu kez kaynaklar sınırlıdır, istekler ise sınırsızdır. Bu da, iktisadı gerektirir. İktisadın temel amacı kaynakları en verimli şekilde kullanarak kişiye mümkün olan en fazla faydayı sağlamaktır. Kaynaklardaki kısıtlılık kişileri bazı konularda kaliteli olandan uzaklaştırabilir. Peki kişi kaliteyi ne zaman arar veya aramalıdır?

Kalite ihtiyacı aşağıdaki sorulara kişinin verdiği cevaba göre değişir:
* Önemli mi?
* Telafisi mümkün mü?
* Çıkış maliyeti yüksek mi?
* İkincil kazanç içeriyor mu?

Eğer bu sorulara ‘evet önemli, telafisi mümkün değil, etki alanı geniş, çıkış maliyeti yüksek, ikincil kazancı fazla’ diyorsanız kalite mutlaka bulmanız gereken şeydir.

– Önemlilik, kişinin beklentisine göre değişebilen bir kavram. Bir anne için çoğunun yediği mama giydiği ayakkabıdan daha önemli olabilir. Bir adölesan için kullandığı cep telefonunun markası yediği yemekten önemli olabilir.

– Telafi edilebilirlik hiç kuşkusuz istenen ve çoğu kez de bulunabilen bir şey. Ancak geçen zamanın ve kaçırılan fırsatların telafisi mümkün değildir.

– İnsanlar bir işe girerken genellikle elde edebilecekleri karı düşünürler. Ancak akıllı yatırımcı öncelikle çıkış maliyetini hesaplar. Çıkış maliyeti aldığınız kararın yanlış olduğunu anlayıp onu yapmaktan vazgeçtiğinizde önünüze düşen faturadır. Akıllı yatırımcı çıkış maliyeti yüksek olan işlere girmez.

– İkincil (sekonder) kazanç, kişinin o işi yaptığı için elade ettiği statüden veya konjonktürden dolayı ulaşacağı diğer faydalardır. Bazen ikincil kazançlar o kadar çok olur ki, kişi o kalemde zarar ettiğini bildiği halde yine de o işe girer. Çünkü toplamda kar ettiğini bilir.

Peki Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) hazırlık sürecinde kalite gerekli mi?

– TUS önemlidir: Elli yıl boyunca hangi organ veya sistem ile ilgileneceğimizi, hangi şartlarda çalışacağımızı belirleyecek bir sınav olduğu için önemli olduğunu söylemek sanırım yanlış olmayacaktır. TUS bence köprüden önceki son çıkış! Elli yıl nöbet tutmadan, icapçı olmadan, rahat bir ortamda, yüksek gelir elde edecek işi yapmak da var. Yapmamak da var. Bir ömür istediğiniz ve mutlu olduğunuz işi yapmak da var, yapmamak da.

– TUS’un telafisi zordur: Telafisi için en iyi ihtimalle 6 ay beklemek gerekir. Ancak bu 6 ay, aslında çoğu kez 1 yıl, sizi çıkmakta çok zorlanacağınız yollara sürükleyebilir.

– TUS’un çıkış maliyeti yüksektir, erken kazanmanın maddi ve manevi faydası çoktur: Kaliteden ödün vererek yanınıza kar kaldığını düşündüğünüz indirim (fiyat farkı), kaybedebileceğiniz şeylerin yanında (geç kazanma, para-emek kaybı, zorunlu bir saha tecrübesi, hayattaki bazı önemli kararların ertelenmesi) çok küçük ve komiktir.

Dolayısıyla, evet TUS kesinlikle kalite’yi hak ediyor.

Peki TUS için kalite nerede? Ucuz ve yarını olmayan hesapları bırakın, aklınıza ve vicdanınıza danışın. Size en doğru cevabı verecektir.

Selamlar, sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir